Grönland »
Färöarna »
Island »
Jan Mayen »
Svalbard »
Antarktis »
Företagsresor »
 
Events »
Fakta & restips »
Böcker & kartor »
Försäkringar »
Om oss »
Kontakt »
Nyhetsbrev »
In English »
  Karta över Grönland
Grönlandsresor AB
Betselvägen 1
177 58 Järfälla
SVERIGE

tel 08-556 269 70


 

 

 

 

 


Hämta Acrobat Reader

 
       

Havsfiske på Östgrönland, 8 dagar (4072)

Under 8 dagar så fiskar vi efter havskatt, hellefisk (blåkveit eller liten hälleflundra på svenska) och eventuellt grönlandshaj. Vi kan även kombinera med rödingsfiske på land. I september har vi chansen på den riktiga monsterkatten! På resan finns det chans att se både valar och isberg och vi besöker grönlands näst mest isproducerande isfjord som producerar uppskattningsvis 5% av alla isberg på Grönland.

I Ammassalikområdet finns många djupa fjordar och genom att övernatta i Kummiut så är det bara en kort tur till fisket. År 2008 gjordes ett test av professionella havsfiskare som skulle analysera området. De testade att fiska fläckig havskatt och hellefisk som det finns mycket av, men som aldrig fiskats med spö i området. Med långlina har det fångats havskatt upp till 50 kg och hellefisk på ca 14 kg. Resultatet av 3 dagars spöfiske blev 12 havskatter varav den största vägde 14 kg. Guidens personliga rekord ligger på 29,5kg (145 cm)!

Det bildas mycket syrerikt vatten där glaciärerna mynnar ut i havet. Det medför att livet är gynnsamt för plankton och mikroorganismer vilket medför att djur som lever på dem också trivs med förlängning i hela näringskedjan. Det stora djupen gör området idealiskt för fiske av havskatt och hellefisk.

Vi planerar en första tur 2010 i området och turen är även den en testtur. Vi anpassar turen efter väder och vind. Det finns ingen garanti för fångst men chanserna är goda. Vi kan även kombinera med öringsfiske till land.

Praktiska fakta:
Båten är en Viknes 770 med godkänd till 8 passagerare, men vi reser normalt med 4 personer så att det inte blir för trångt att fiska.
Det finns också en båt i området godkänd till 12 personer så om gruppen är större finns möjlighet att kombinera dessa två båtar.
Övernattning sker med 2 personer i varje hus
I ett av husen finns internet som kan användas gratis för normalt användning
Alla husen har torrtoalett
I de flesta husen i byarna finns det inget indraget vatten utan det står normalt dunkar med vatten till matlagning och att dricka.
Dusch och tvätt av kläder kan göras i byns servicehus,
Mobiltelefoner har täckning i byarna med inte ute på vattnet och i naturen
Med på turen finns agn och olika vikter från 350g till 1000g, normalt fiskar vi med 2 krokar.
Det är inte tillåtet att dricka alkohol ombord på båten.

 

 Resedatum (4072)
  2010:
juni - oktober
 Pris (SEK) per person
  24 400:-
Grupper upp till 12 personer fördelade på två båtar är möjligt. Minsta antal deltagare för att genomföra resan är tre personer.
 Priset inkluderar
  • Flyg Reykjavik – Kulusuk t/r
• Båt från Kulusuk flygplats till Kummiut
• Båtturer till fiskevatten.
• Transfer tillbaka till flygplatsen
• Logi
• Helpension (alla hjälper till med matlagningen)
• Guide på fisketurerna
• Alla skatter och avgifter.
• Fiskelicens. 
 Priset inkluderar inte
  • Flyg Sverige - Island
• Fiskeutrustning.
• Rese- och avbeställningsförsäkring.
(Kan dock köpas direkt här på webben)

Program
OBS!
Detta är endast en generell plan och vårt program beror på väder- och isförhållanden samt resenärernas önskemål. Guiderna är mycket tillmötesgående och anpassar rutten efter resenärernas önskemål i den mån det går.

Dag 1: Kulusuk
I hamnen möts ni av en dansk yrkesjägare och guide som heter Lars. Vi åker båt från Kulusuk till Kummiut, ca 30 km norrut. Om vi har tur kan vi se knölval på vägen. Vi övernattar i Kummiut. Efter ankomst kan man gå en tur ner till vattnet och prova att fiska efter öring.

Dag 2-3: Jakt på monsterkatten
Vi packar båten med fiskeprylarna och åker till de ställen man normalt hittar havskatt, vi fiskar efter dem på djup mellan 40-200 m. Gör vi allt rätt så kanske vi får +20kg på kroken!

Dag 4: Isfjorden
Dagen kan eventuellt användas till att åka över Semmerlikfjorden som är Grönlands näst största isfjord, här kan vi se isberg stora som höghus. Vi kan också besöka byn Tinit som ligger vid fjorden. Självklart försöker vi även fånga fisk i dessa fantastiskt vackra omgivningar.

Dag 5-6: Hellefisk vid Knud Rassmunsenglaciären
Vi åker upp mot Knud Rasmussenglaciären, här är det ca 300-400 meter djupt. Det var här det slogs ett världsrekord på testresan då det med spö fiskades en hellefisk (blåkveit) på 4,5 kg.

Dag 7: Öringsfiske på land?
Vi fortsätter att fiska utifrån gruppens önskemål. Vi kan t.ex. bege oss upp i vildmarken och fiska röding i sjösystemen.

Dag 7: Hemresa
Vi åker med båten till Kulusuk där flyget till Island avgår ca kl 17.00.

Resevillkor
Läs resevillkoren här »

   
 

 

Monsterkatt? Fläckig havskatt modell stor.


Fiskebåt vid glaciären


Gapar efter mycket


Världsrekordet för hellefisk med spö, 4,5kg. Fiskad vid Knud Rasmunssenglaciären.


Vackra färger...


Viknes 770 som används för upp till 4 fiskare


Jolle som används för upp till 6 fiskare