Grönland »
Färöarna »
Island »
Jan Mayen »
Norge »
Svalbard »
Antarktis »
Företagsresor »
 
Events »
Fakta & restips »
Böcker & kartor »
Försäkringar »
Om oss »
Kontakt »
Nyhetsbrev »
In English »
  Karta över Grönland
Grönlandsresor AB
Betselvägen 1
177 58 Järfälla
SVERIGE

tel 08-556 269 70


 

 

 

 

 


Hämta Acrobat Reader

   
 
       

Dykresa till Grönland, 7 dagar (6030)

En 7 dagars unik dykupplevelse på Grönland. Det är den totala upplevelsen av den här turen som gör den så fantastisk. Där intrycket under vattnet förstärks av synen som möter en över ytan. Efter att ha dykt på ett skeppsvrak som få människor sett eller en fantastisk undervattensvärld så kommer du upp till ett landskap av berg, glaciärer eller enorma isberg som flyter förbi.

Under dyken ser man ofta havskatt och stenbit, skogar av sockertång med 4-6 meter långa blad samt illröd lergök "skælpølse" på danska. Det finns gott om pilgrimsmusslor att plocka till middagen.

Under båtturerna så finns stora chanser att få syn på både val och säl. Speciellt knölvalen har man möjlighet till att komma helt inpå. Då det är en fredad val så är den inte så lättskrämd utan kan ibland även nyfiket komma och titta på oss. Det ska bli spännande att se om vi även får möjlighet att träffa på någon under något av våra dyk.

Den här dykturen sker i farvattnet mellan Sisimiut och Ilulissat på dykbåten Sirius eller den något större Vega. I loppet av 7 dagar kommer vi att segla omkring 200 sjömil eller ca 370 km, allt ovanför polcirkeln.

Turen har fokus på dykning, det ingår såväl vrak- och strömdyk som naturdyk, men det är synd att åka till Grönland utan att även tillbringa lite tid till lands. Därför så är turen sammansätt som så att dykning från båten kombineras med stopp i byarna med möjlighet för andra aktiviteter. T.ex. så kommer det finnas möjlighet att bl.a. uppleva Ilulissats stora isfjord - upptagen på UNESCO's världsarvslista. Här produceras den ofattbara mängden 20 miljoner ton isberg per dygn, året runt! Dessutom finns det möjlighet till härliga vandringsturer i de omkringliggande fjällen. Känner man hellre för att titta på konsthantverk, eller sitta och lapa en kaffe latte eller en öl på en veranda med fantastisk utsikt, så kan man göra det med.

Resan är planerad så det primärt övernattas på bekväma hotell. Det ingår också en enkel övernattning ombord på Sirius. När vi är ute till sjöss så finns det möjlighet att koppla av med lite fiske så du kanske kan ha dagens fångst till middag senare på kvällen.

Klicka här om ni vill se lite dykfilmer från Grönland.

 Resedatum (6030)
  2010: 20-26 april, 18-24 augusti
 Pris (SEK)
  46 300:-
 Priset inkluderar
  • Flyg Köpenhamn - Kangerlussuaq - Sisimiut
• Flyg Ilulissat - Kangerlussuaq - Köpenhamn
• Fyra dagars dykning ombord på Sirius eller Vega
• Fri dykning inkl luft och vikter (räkna med 2 dyk per dag).
• Måltider ombord på Sirius
• 3 nätter på Hotel Sisimiut inkl frukost
• 2 nätter på Hotell Icefiord inkl frukost
 Priset inkluderar inte
  • Middag och lunch i Sisimiut och Ilulissat.
• Eventuella utflykter.
• Rese- och avbeställningsförsäkring.
(Kan dock köpas direkt här på webben)

Antal deltagare: 5 - 6 (Större grupper mot förfrågan)

OBS! Alla priser är dagsaktuella priser och kan komma att ändras. Redan bokade resor ändras dock normalt inte (se resevillkoren)

Program
Nedanstående program är ett exempel på hur det kan se ut. Varje tur varierar givetvis pga väder och andra orsaker. Flexibilitet är nyckeln till en lyckad expedition!

Dag 1
09.15 Avresa från Köpenhamn - mellanlandning i Kangerlussuaq och vidare med flyg till Sisimiut
11.45 Ankomst Sisimiut
12.30 Check in på Hotel Sisimiut
14.00 Lunch
15.30 Informationsmöte och packning av utrustning vid dykcentret.

Dag 2 – Vrakdykning
Frukostsbuffet från klockan 7.00
08.00 Avhämtning vid hotellet
08.30 Avgang med Sirius - 30 sjömil seglats
10.00 Första dyket på vraket Borgin
12.00 Lunch
14.00 Andra dyket på Borgin
17.00 Ankomst Sisimiut

Dag 3 – Naturdyk på Fyrön
Frukostsbuffet från klockan 7.00
08.00 Avhämtning vid hotellet
08.45 Afgång med RIB till Fyrön
09.00 Första dyket på Fyrön
11.00 Lunch på Restaurant Misigisaq
13.00 Andra dyket på Fyrön
14.30 Ankomst i Sisimiut

Dag 4 – tvådagarstur med Sirius
Frukostsbuffet från klockan 7.00
08.00 Utcheckning från Hotel Sisimiut
08.30 Avgång med Sirius - 15 sjömil seglats
09.30 Strömdyk i Andenfjorden
11.00 Avgång med Sirius – 20 sjömil seglats
12.00 Lunch
13.00 Väggdyk på Musselön
15.00 Avgång med Sirius
19.00 Middag

Dag 5 – tvådagarsturen med Sirius - dag 2
08.00 Frukost
09.00 Avgång mot isberg
11.00 Första dyket ved isberg
12.30 lunch
14.00 Andra isbergsdyket
15.30 Båttur vid isfjorden
18.30 Check in på Hotel Icefjord, Ilulissat

Dag 6
En dag till fri disposition i Ilulissat
Ilulissat ligger bredvid en av världens mest isproducerande glaciärer och har tagits upp på UNESCOS
världsarvslista. Varje dag välter 20 miljoner tons is ut i fjorden. Från hotellet är det cirka 20 minuters promenad ut till fjordens mynning.

Dagen kan man ägna helt och hållet åt isfjorden eller så kan man kombinera det med utflykter. Man kan t.ex. ta en helikoptertur till glaciären 4 mil in i isfjorden där isbergen kalvar. Det är klokt att boka en sådan utflykt innan avfärd från Sverige då platstillgången är begränsad.

Ifrån hotellets veranda har man en härlig utsikt över isbergen som flyter ut ur isfjorden och där kan man avnjuta ett glas av något av hotellets egna öl, bryggd på kvanne eller svartbär. Till ölen kan man t.ex. smaka något från hotellets egna rökeri.

Klicka här för att se bilder från Ilulissat

Dag 7 Hemresa
07.25 Avresa från Ilulissat till Kangerlussuaq där vi byter plan.
19.45 Ankomst Köpenhamns flygplats

OBS! Ovanstående är ett planerat upplägg och kan mycket väl komma att ändras beroende på väder och andra skäl. Flexibilitet är en nyckel till en lyckad tur!

Båten Sirius
Sirius, är en specialbyggd 35 fots Targa, som är byggd i Finland. Den har 2x310 HK, en marschfart på 30kn och är godkänd till att färdas med 12 passagerare. Det är sex sovplatser under däck, bad/toalett, saloon och god däcksutrymme. Med 6 gäster och 2 i besättningen kan det dock bli lite trångt och det är nödvändigt med disciplin och hänsyn, om alle ska få det trevligt ombord. Vi går igenom de enkle regler for vistelsen på båten innab avgång. Vi kan endast ta med oss 250 liter färskvatten, så räkna inte med att kunna duscha ombord. På båten så har vi 230V eluttag så inga problem att ladda kameror och dylikt.

På turen tar vi även med en 6m RIB med 150HK motor till strömdyken.

Krav på dig som dyker
Minimum krav är PADI AWO (Kallvattenscertifikat), CMAS**, nordic eller motsvarande. Dessutom är det ett krav, att du har dykt i torrdräkt det senaste året. Kontakta oss i god tid innan avresa, om du icke uppfyller dessa krav, så du kan få möjlighet att skaffa den erforderliga certifiering och erfarenheten innan avresan. För att kunna sammansätta grupperna bäst möjligt, ber vi dig om att fylla i ett formulär om din dykerfarenhet vid beställning av resan.

Urustning
Dykutrustning är tungt och begränsningen på 20kg bagage + 8 kg handbagage är inte möjligt att understiga, om du själv tar med full dykutrustning. All utrustning kan hyras och är naturligtvis ägnad för dykning under arktiske förhållanden. Pris för hyra av utrustning är normalt SEK 700/dag. För 7 dagar kostar det 3495:-.

Om du vill använda din egen utrustning, ska du försäkra dig om, att den är ägnad till arktisk dykning. Det vill säga, att din regulator er frostsäkrad, samt att du har en kombination av torrdräkt och innerdräkt, som fungerar i vattentemperaturer mellan 0 och 4 grader C.

Resevillkor
Läs resevillkoren här »

   
 

 
Foto: Arctic Dive travel, Erling Svensen
Foto: ©Erling Svensen / Arctic Dive Travel
 

Foto:Arctic Dive Travel, Erling Svensen
Foto: ©Erling Svensen / Arctic Dive Travel

Foto: Arctic Dive Travel, Erling Svensen
Foto: ©Erling Svensen / Arctic Dive Travel

Foto: Arctic Dive Travel, Erling Svensen
Foto: ©Erling Svensen / Arctic Dive Travel